Lysistrata

3/8/20241 min read

"...Borcum var benim bu memlekete borcum !
İşte bu yüzden bu kent için fikrimi söylerim !
Mevcut durumdan daha iyisini söylüyorsam susturma beni !
Erkek doğmamış olmak mı sorun?
Erkekleri doğuran benim..."
🏺
Yukarıdaki pasaj, MÖ 431-404 yılları arasında Atina ve Sparta kentleri arasında gerçekleşen Peloponnesos Savaşı zamanında, dönemin ünlü komedya yazarı Aristophanes tarafından kaleme alınmış "Lysistrata" adlı eserinden.
Oyun, savaşların getirdiği kültürel ve ekonomik yozlaşmaya, gücü elinde bulunduranların, kendi halinde yaşamaya çalışan halkı savaşlara sürüklemesine bir tepkidir.
🏺
Karakter Lysistrata, erkek egemen toplumların sonu gelmez savaşlarını bitirebilmek için Hellas'ın dört bir yanından kadınları örgütleyerek büyük bir başkaldırı gerçekleştirir ve neticesinde barış sağlanır.
🏺
Değindiği konular güncelliğini ne yazık ki hiç kaybetmediği için oyun, günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede sahnelenmeye devam etmektedir. Bu nedenle 8 Mart'ı, ikonik karakter Lysistrata'yı anımsayarak kutlamak istedik. Umuyoruz ki; bugün gösterilen nezaket ve değerin tek bir gün ile sınırlanmadığı, cinsiyetin gözetilmediği, verilen emeklerin karşılığının alındığı, dayanışma ve güven içerisinde bir gelecek inşa edebiliriz hepbirlikte.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.
🏺
Not: Metnin çevirisi için, Pinhan Yayınları'ndan basılan ve Emre Poyraz tarafından çevrilmiş olan Lysistrata kitabı kullanıldı.